GazeteZ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, çoşku ve minnetle kutlanıyor.

Siyasi isimlerden art arda bayram mesajları gelirken, farklı ülkeler de Türkiye’nin bayramını kutluyor.

Bu kapsamda bir mesaj da, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi.

Başkanlık, bu vesile ile Milli Mücadele önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün saygı ve minnetle anıldığını vurguladı.

“Aziz millet, imkansızlıklara rağmen bağımsızlık mücadelesini kazanmış”

Aziz milletin, şanlı bayrak inmesin, ezanlar dinmesin, harimiismet çiğnenmesin, mabetlerin göğsüne namahrem eli değmesin diye sağlam imanı ve sarsılmaz inancıyla onlarca cephede destanlar yazdığı anımsatılan mesajda, “Aziz millet, zor şartlara ve imkansızlıklara rağmen inanç, azim ve sabırla verdiği bağımsızlık mücadelesini, tarihe altın harflerle yazılacak şekilde kazanmış, iradesine vurulmak istenen prangaları kırmış ve milli iradenin gücünü tescil ederek 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmiştir.” ifadesi kullanıldı.

“Esareti asla kabul etmeyen…”

Baskılara hiçbir zaman boyun eğmeyen milletin bu mücadeledeki en büyük güvencesinin değerleri uğruna mücadele etmeyi en büyük şeref sayan inancı, esareti asla kabul etmeyen yüksek karakteri, sımsıkı sarıldığı birliği ve beraberliği olduğuna işaret edilen mesajda şunlar kaydedildi:

“Türkiye Cumhuriyeti, varlığını ilelebet koruyacaktır”

“Ortak değerlerimiz etrafında kenetlenmek, değerlerimizi diri tutarak gelecek nesillere aktarmak, her zaman milletimizin ve devletimizin huzur ve refahı için çalışmak, bu cennet vatanda yaşayan herkesin düne, bugüne ve yarına karşı en büyük sorumluluğudur. Bugün 99. yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti, varlığını ve birliğini bu inançla ilelebet koruyacaktır.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, saygı ve minnetle anıyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir