GazeteZ

Selam dostlar

Dünden Bugüne Zeytinburnu

Tüm Türkiye 31 mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlere kitlenmiş durumda, İktidar partilerinin ve muhalefet partilerinin Anakent ve İlçe belediye başkan adaylarını merakla bekliyor.

Bizi ilgilendiren öncelikle İstanbul büyük şehir ve Zeytinburnu ilçe belediye başkan adayı, Büyükşehir belediye başkan adayımız belli oldu şimdi sıra içemizin belediye başkan adayının belirlenmesinde, karar vericilerin belirleyecekleri adaya göre hangi kriterlerin gözetilmiş olduğunuda görmüş olacağız.

Partilerin ilçemiz başkan adaylarını belirlemeden önce Zeytinburnunun ilçe olduğu 1984 yılından günümüze kadar geçen süre içinde hangi partiler hangi isimler kaç dönem belediye başkanlığı yapmış ve görec yaptıkları süre içerisinde Zeytinburnunun hangi sorunlarını çözmüşler kronolojik olarak kısaca bir göz atalım.

1984-1989

 

Seçimi kazanan parti Anavatan partisi

Seçimi kazanan aday Dr. Muzaffer Çavuşoğlu

1984 yılında kurulan ilçemiz genellikle gecekondu bölgesi olarak İstanbulda öne çıkan ilçelerimizden birisi idi ve ciddi bir planlamaya ihtiyaç duyuyordu, ancak bu beş yıllık süre içerisinde ne bir planlama nede bir kentsel dönüşüm adına hiçbir çalışma yapılabildi ve maalesef ilk beş yıl Zeytinburnu için kaybedilmiş yıllar olarak Zeytinburnu tarihine geçti.

1989-1994

Seçimi kazanan parti Sosyal demokrat halkçı parti SHP

Seçimi kazanan aday Hasan Yılmaz

1989-1994 yılları arasında arasında görev yapan Hasan Yılmaz da Anavatan partisinden devraldığı belediye başkanlık görevi süresinde hiçbir planlama yapmadan Anavatan partisinin kurmuş olduğu düzenin devamı yönünde irade ortaya koyarak Zeytinburnunun bir beş yılının daha heba olmasına neden oldu ve görev süresini tamamlayarak tasfiye oldu.

1994-1999

Seçimi kazanan parti Demokratik Sol Parti

Seçimi kazanan aday Dr. Adil Emecan

Dr. Adil Emecan da görev yaptığı beş yıllık süre içerisinde Zeytinburnumuzun kangrenleşmiş sorunlarına çözüm üretmeyerek görev süresinin ilk yılının sonunda seçildiği partisinden istifa ederek hem Zeytinburnuna hemde onu seçen seçmenlere ihanet ederek Zeytinburnunun bir beş yılının daha heba olmasına sebep olarak görev süresini tamamlamıştır.

1999-2004

Seçimi kazanan parti Fazilet Partisi

Seçimi kazanan aday Murat Aydın

1999 yılında göreve gelen birinci Murat Aydın döneminin ilk aylarında büyük Marmara depremi meydana geldi ve bu depremde birçok canımızı kaybettik. Depremden sonra İstanbul da ve İlçelerinde kentsel dönüşüm olgusu ortaya çıktı ve İstanbulun bütün ilçelerinin depreme dayanıklı hale getirilmesi için yeni bir kent planı ortaya koyarak halkımızın önce can güvenliğini sonrada mal güvenliklerini garanti altına almak için proje çalışmaları başlatıldı, fakat Murat Aydının ilk beş yıllık görev süresinde kentsel dönüşüm adına bir çivi dahi çakılmadan Zeytinburnumuzun bir beş yılı daha heba oldu.

2004-2009

Seçimi kazanan parti Adalet ve Kalkınma Partisi

Seçimi kazanan aday Murat Aydın

Seçimi kazanan Murat Aydın ın ikinci beş yıllık bewlediye başkanlığı dönemindede kentsel dönüşüm adına kaybedilen bir beş yıl olarak daha kayıtlara geçti, oysa 2004-2009 yılları İstanbul ve Zeytinburnu için dönüşüm ve sorunların çözümü adına çok şanslı bir beş yıldı, çünki iktidarda tek başın Akp vardı İstanbul Büyükşehir belediyesi AKP de idi Zeytinburnu belediyeside AKP de idi ancak AKP bu avantajı İstanbul un ve Zeytinburnunun avantajına kullanmak yerine yandaşlarını zengin edecek projeleri onaylayarak Zeytinburnunun bir beş yılının daha heba olmasına sebep oldu.

2009-2014

Seçimi kazanan parti Adalet ve Kalkınma Partisi

Seçimi kazanan aday Murat Aydın

2009-2014 yılları arasında üçüncü kez belediye başkanı seçilen Murat Aydın bu beş yıldada kentsel dönüşüm adına hiçbirşey yapmadan görev süresini tamamlayarak Zeytinburnumuzun bir beş yılının daha heba olmasına sebebiyet vererek görev süresini tamamladı.

2014-2019

Seçimi kazanan parti Adalet ve Kalkınma Partisi

Seçimi kazanan aday Murat Aydın

2014-2019 yılları için dördüncü kez belediye başkanı seçilen Murat Aydın bu beş yıl içerisindede Halkımızın tabut evlerde yaşamasına göz yumarak Ankaradan gelen talimatlarla önce onaltı dokuz arkasındanda kamuya ait olan Zeytinburnu sahilindeki kupon arazileri imara açarak rant oluşturup kendilerini ve yandaşlarını zengin etmeye yönelik projelere öncelik vermiştir. Arkasından nakliyar ambarlarının bulunduğu alanı imara açarak arap sermayesine bu alanı peşkeş çekmiştir. Kentsel dönüşüm adına Sümer mahallesinde bir proje başlatarak adına Loca Mahal ismini koymuş, bu alandaki hak sahipleri ile yapılan görüşmelerde hak sahipleri ciddi anlamda mağdur edilerek yandaşları ve kendilerini zenginleştirme yoluna gitmişlerdir. En son Veliefendi mahallesinde Livza adıyla kamuoyuna tanıttıkları proje Murat Aydın ın restij projem dediği kentsel dönüşümle alakası olmayan ucube bir beton yığınını tamda Zeytinburnunun göbeğine oturtarak kentsel dönüşümden ne anladıklarını ortaya koyarak bu beş yılında heba olmasına sebep olmuşlardır.

2019-2024

Seçimi kazanan parti Adalet ve Kalkınma Partisi

Seçimi kazanan aday Ömer ARISOY

2019-2024 yılları arasında görev yapan Ömer Arısoy da kentsel dönüşüm adına hiçbirşey yapmadan Ankaradan gelen taliamatlr doğrultusunda rant projelerine imza atarak Zeytinburnu halkının değil Akp nin belediye başkanı olduğunu göstererek Zeytinburnumuzun bir beş yılı daha ziyan olmuştur.

Zeytinburnulular, yani bizler ne yapmalıyız neler yaptık

Zeytinburnu sivil insiyatif halk hareketi platformu olarak mevcut iktidarın kentsel dönüşüm adına 1999 yılından beri Zeytinburnunda iktidarda olmalarına rağmen hiçbirşey yapmadıklarını gördük ve bu sorunu çözebilecek aday ve kadro arayışın girdik. İlçemizdeki kentsel dönüşüm sorununu hiçkimseyi mağdur etmeden metre kareye metre kare vererek bir lira talep etmeden dönüştürebilecek projeler armaya başladık, kafamızdaki kehtsel dönüşüm çözümüne en uygun projeleri üreten Yüksek Mimar Cemil Coşkun Budak la görüşmelere başladık 2019 yılında mimar arkadaşımız ada bazlı kentsel dönüşüm projelerini bu tarihten itibaren bizimle paylaşmaya başladı. Bizlerde ilçemizin en önemli sorunuolarak gördüğümüz kentsel dönüşüm sorununu çözebilmek adına kendisini Cumhuriyet Halk Partisine davet ettik, oda mevcut iktidarla mevcut sorununun çözülemeyeceğini gördüğü için bizim davetimize icabet ederek Cumhuriyet Halk Partisine katılarak bu sorunları çözmek adına 31 mart 2024 yerel seçimlerinde Zeytinburnun da Cunhuriyet Halk Partisinden belediye başkan aday adayı olarak partimizin ilgili organlarına müracaatını yaptı.

Yukarıda açıkladığımız sebeplerden dolayı Zeytinburnunda bizim belediye başkan adayımız Yüksek Mimar Cemil Coşku BUDAK tır. Kamuoyuna saygıyla duyurumuzdur.

Zeytinburnu sivil insiyatif halk hareketi platformu adına

Abdurrahim Ayhan ATEŞ

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir