GazeteZ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Gaziantep’de katıldığı Tarım Arazilerinin Kullanılmasının Etkinleştirilmesi Projesi-Tohum Dağıtım Töreni’nde yaptığı konuşmada yeni tarım uygulamaları hakkında bilgi vererek, “kent tarımı” kapsamında ekilecek ürünün konusuna ve şekline karar verilmesi noktasında düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

Kirişçi, Türkiye’nin kendisine lazım olan ürünü üretmesi konusuna değinerek, susuz arazide su isteyen ürününün üretmemesi gerektiğini aktardı.

“Türkiye’nin üretimde kendisine lazım olan ürünlere yönelmesi gerek”

Türkiye’nin üretimde kendisine lazım olan ürünlere yönelmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Kirişci, suyun az olduğu yerlerde suyu fazla isteyen ürünlerin ekildiğine dikkati çekti.

“Suya daha az ihtiyaç duyan ürünlere yönelmek gerekiyor”

Su kısıtlı denmesine rağmen suya daha fazla ihtiyaç duyan ürünlerin yetiştirildiğini belirten Kirişci, Gaziantep’ten örnek vererek, “Suyun kısıtlı olan yerde mısır gibi çok suyu isteyen ürün üretiyoruz. Suya daha az ihtiyaç duyan ürünlere yönelmek gerekiyor. Yer fıstığı yaygınlığından dolayı mercimek ithal ediyoruz. Türkiye kendisine lazım olanı üretmelidir.” dedi.

“Hizmeti merkeze aldık”

Vahit Kirişci, “Biz rastlantı ile iktidar olmadık işimiz hizmet. Hizmeti merkeze aldık” diyerek yeni yapılacak sistemin sloganının “Suyu düştüğü yerde toplayacağı, insanı doğduğu yerde doyuracağız.” olduğunu belirtti.

Destekler artırıldı

Kirişçi, Gaziantep’teki toplantıda üreticilere getirilen destekler, kredilerin ve yararalanma yaşının artırılmasını anlattı.

AYRINTILAR GELİYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir