GazeteZ

Kilis Çobanbey Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği, Kilis İl Jandarma Komutanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Kilis Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) İl Şube Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası ‘Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaret Konvansiyonu’ (CITES) ile koruma altındaki saka kuşlarının yurt dışına kaçırılmaya çalışıldığı bilgisi sonrası harekete geçti.

Operasyon kapsamında, Türkiye’den Suriye’ye giden bir araçta arama yapıldı.

Hayvan kaçakçılığına 1 milyondan fazla ceza

DHA’nın haberine göre; aramada koruma altındaki 900 saka ile kuşları yakalamakta kullanılan ağ ele geçirildi.

Sakaları Suriye’ye kaçırmak isteyen şüpheliye, 1 milyon 170 bin lirası tazminat, 3 bin 734 lirası idari para cezası olmak üzere toplamda 1 milyon 173 bin 734 TL para cezası uygulandı.

Kuşlar, yeniden doğaya salındı

Sakalar da Şanlıurfa 3’üncü Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kilis DKMP yetkililerine teslim edildi. Kuşlar, daha sonra yetkililerce doğaya bırakıldı.

CITES Sözleşmesi

CITES, yabani hayvan ve bitki türlerinin ticaretinde, bu canlıların yaşamlarının tehlikeye girmesini önlemeyi amaçlıyor. Bu çerçevede sözleşme, yabani hayvan ve bitki türlerinin canlı ve ölü örnekleri, bunların kolayca tanınabilen parçaları ile türevlerinin, sözleşmeye taraf ülkeler arasındaki ithalatını, ihracatını, reeksportunu ve denizden girişini, kısacası uluslararası ticaretini düzenliyor. Buna göre, korunan türlerin uluslararası ticaretine ancak sözleşmede belirtilen bazı şartların yerine getirilmesi halinde izin veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir