GazeteZ

Polis Meslek Eğitim Merkezleri(POMEM) ile polis olmak isteyen vatandaşlar uzun süredir 29. Dönem POMEM başvurularının başlamasını bekliyor.

Polis Meslek Eğitim Merkezleri tarafından başvuru takvimininin açıklanmasını bekleyen vatandaşlar konu hakkında araştırmalarını hızlandırdı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi tarafından belirli dönemlerde yapılan POMEM’lere öğrenci alımı için geri sayım başladı..

Peki, POMEM 29. Dönem başvuru tarihleri ve kontenjanları açıklandı mı? İşte merak edilen soruların cevabı..

29 . Dönem POMEM başvuruları ne zaman başlayacak?

29. Dönem POMEM başvuruları hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat bir önceki başvurulara bakılarak 29. Dönem POMEM başvurularının Aralık ayı içerisinde başlaması bekleniyor.

Başvuru şartları nelerdir?

– T.C. vatandaşı olmak,

– Lisans, önlisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

– KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2020 veya 2021 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2020 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

– Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2020 veya 2021 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için 2021 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

– Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

– 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1992 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak),

– Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, BMİ (beden kitle endeksi), 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

– Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

– Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir