GazeteZ

Rusya Merkez Bankası, politika faiz kararını sabit bırakmayı seçerek yüzde 7,5’te sabit bıraktığını duyurdu.

Piyasa beklentileri de Rusya Merkez Bankası’nın politika faizini sabit bırakacağı yönündeydi.

“Arz ve talep unsurlarına ilişkin sorunlar sürüyor”

Banka, faiz kararı ile birlikte bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Rus ekonomisinde arz ve talep unsurlarına ilişkin sorunların devam ettiği belirtildi.

“Enflasyondaki artış düşük kaldı”

Enflasyondaki artışın düşük seviyede kaldığına işaret edilen açıklamada, halkın ve iş dünyasının enflasyon beklentilerinin ise yaz dönemine kıyasla yükseldiği kaydedildi.

Yıl sonu enflasyon beklentisi: Yüzde 11-13 arası

Yıl sonu enflasyon oranının yüzde 11 ila 13 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, “Rusya Merkez Bankası, politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 7,5 seviyesinde sabit bırakma kararı almıştır.” ifadesine yer verildi.

“Kısmı seferberlik süreci ekonomiyi olumsuz etkileyecek”

Açıklamada, ülkedeki kısmi seferberlik sürecinin gelecek aylarda tüketici talebi ve enflasyon dinamikleri üzerinde olumsuz etki yaratacağına da vurgu yapıldı.

Rusya’nın polikika faizi 28 Şubat’ta yüzde 20 idi

AA’nın haberine göre, Rusya Merkez Bankası, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle politika faiz oranını 28 Şubat’ta yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkarmasının ardından faiz indirim sürecine girmiş ve 16 Eylül’de gerçekleştirdiği toplantıda da faizi yüzde 7,5’e çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir