GazeteZ

Türkiye’de kamuoyunun genel gündemi 2023 yılında yapılacak seçimler ve onu takip eden araştırmalar olurken, son olarak Asal Araştırma farklı bir ankete imza attı.

ASAL Araştırma, 5-14 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirdiği anketinde katılımcılara ”Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde en çok beğendiğiniz bakan hangisidir?” sorusunu yöneltti.

Süleyman Soylu zirvede

İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin dahil 26 ilde yapılan araştırmada  yüzde 13.8 ile Türkiye’nin en beğenilen bakanı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu.

İkinci sırada Akar var

Soylu’yu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yüzde 10.9 beğeni oranıyla takip etti. Listenin üçüncü sırasında yüzde 10.7 beğeni oranıyla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dördüncü sırasında ise yüzde 9.4 beğeni oranıyla sosyal konut projeleriyle son günlerde adı sıkça duyulan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yer aldı.

10. sırada Çalışma Bakanı var

Beşinci sırada yüzde 6.5 beğeni oranıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yer aldığı araştırmada; altıncı sırada yüzde 5.3 beğeni oranıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yedinci sırada yüzde 4.7 beğeni oranıyla Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, sekizinci sırada yüzde 4.5 beğeni oranıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dokuzuncu sırada yüzde 4.0 beğeni oranıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, onuncu sırada yüzde 2.8 beğeni oranıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yer aldı.

İlk 10’da yer almayanlar

Ankette ilk 10 beğeni sıralamasında yer almayanlar isimler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir